I would say there is one right way and ten thousand wrong ways! Like many other things, it has to be learnt especially.

Ouspensky

רשימות על ההחלטה לעבוד – פ.ד. אוספנסקי


חישבו ברצינות רבה לפני שתחליטו לעבוד על עצמכם עם הרעיון של לשנות את עצמכם, כלומר לעבוד עם המטרה המוגדרת של להיעשות מודע ולפתח קשר עם המרכזים הגבוהים. עבודה זו אינה מאפשרת כל פשרה ודורשת כמות גדולה של משמעת עצמית ונכונות לציית לכל החוקים ובאופן ספציפי, להוראות ישירות.

חישבו ברצינות רבה: האם אתם באמת מוכנים ונכונים לציית, והאם אתם מבינים במלואו את הצורך בכך? אין חזרה. אם תסכימו ואז תחזרו, אתם תאבדו את כל מה שרכשתם עד לאותו הזמן, ותאבדו יותר לאמיתו של דבר, כי כל מה שרכשתם יהפוך לדבר שגוי בתוככם. אין תרופה כנגד זה.

על ההבנה של הצורך לציית לחוקים ולהוראות ישירות להיות מבוססת על ההבנה של המכאניות וחוסר הישע שלכם. אם הבנה זו אינה חזקה מספיק, עדיף שתמתינו ותעסיקו את עצמכם בעבודה רגילה; לימוד השיטה, עבודה בקבוצות, וכו’. אם תעשו עבודה זו בכנות ותזכרו את כל החוקים, הדבר יביא אתכם להבנה של המצב והצרכים שלכם. אך אל לכם להתמהמה זמן רב מדי. אם אתם רוצים להגיע לעבודה אמיתית עליכם להזדרז. עליכם להבין שההזדמנות הקיימת היום עלולה שלא לבוא בדרככם שוב. אתם עלולים לאבד את כל הסיכויים שלכם על ידי היסוס והמתנה ממושכים מדי.

אם תחליטו לעבוד ולקבל את כל מה שבא בעבודה, עליכם ללמוד לחשוב מהר. אם מוצעת לכם מטלה עליכם להשיב מיד שאתם מקבלים אותה. אם תהססו או שתיקחו את הזמן להשיב, ההצעה של המטלה תוסר והיא לא תחזור. ייתכן שיינתן לכם זמן לפני עשיית הדבר שנאמר לכם לעשותו, אך עליכם לקבל את המטלה מיד. ניסיון לשוחח על הדברים, גישה אירונית, חשדנית או שלילית, פחד, או היעדר ביטחון, אלו יעשו את המשימה בלתי אפשרית מיד. אם אתם חווים היסוס לגבי המטלה המוצעת לכם, חישבו על המכאניות שלכם, חישבו על השליליות שלכם, על הרצון-העצמי שלכם – אך חישבו מהר. אינכם יכולים לעשות דבר כנגד הצדדים החלשים שלכם בעצמכם. למטלות המוצעות לכם יש את המטרה לעזור לכם. אם אתם מהססים או מסרבים להצעה, אתם מסרבים לעזרה.על דבר זה להיות ברור לחלוטין במחשבתכם.

על ההבנה של חוסר הישע שלכם ושנתכם העמוקה להיות קבועה בכם. אתם יכולים לחזק אותה באמצעות תזכורת עצמית תמידית של האפסיות שלכם, של הקטנוניות שלכם, של חולשותיכם מכל סוג אפשרי. אין לכם באופן מוחלט דבר כלשהו להתגאות בו. אין לכם דבר לבסס את השפיטה שלכם עליו. תוכלו לראות, אם אתם כנים עם עצמכם, את כל השגיאות והטעויות שעשיתם כשניסיתם לפעול בעצמכם. אינכם יכולים לחשוב בצורה נכונה. אינכם יכולים להרגיש בצורה נכונה.אתם זקוקים לעזרה מתמדת. והיא עשויה להיות ברשותכם. אך עליכם לשלם עבורה – לפחות, באמצעות שלא להתווכח.

עליכם לעשות עבודה ענקית אם ברצונכם להשתנות. כיצד תוכלו אי פעם לקוות להשיג דבר כלשהו אם אתם מהססים ומתווכחים בצעדים הראשונים, או אפילו לא מבינים את הצורך בעזרה, או הופכים חשדניים ושליליים?

אם ברצונכם לעבוד ברצינות עליכם לכבוש דברים רבים בעצמכם. אינכם יכולים לשאת עמכם את הדעות הקדומות שלכם, הדעות המקובעות שלכם, ההזדהויות האישיות או הָאֵיבוֹת שלכם.

אך בו בזמן עליכם להבין כי האישיות אינה תמיד לא נכונה. האישיות יכולה אפילו לעזור בעבודה, אך האישיות יכולה להיות גם מסוכנת מאוד, אם היא אינה מנוקה על ידי המאבק בהזדהות ועל ידי ההבנה של המכאניות והחולשה שלכם.

נסו להבין את הצורך בסבל מְכוּוָן ומאמץ מודע. אלו הם שני הדברים היחידים העשויים לשנות אתכם ולהביא אתכם למטרתכם.

בסבל מְכוּוָן אין הכוונה לסבל הכרחי הנגרם לכם על ידי עצמכם. הכוונה לגישה לסבל. סבל יכול לבוא כתוצאה מרגשותיכם, מחשבותיכם, ופעולותיכם הקשורות למטלה שלכם; הוא עשוי לבוא מעצמו כתוצאה מטעויותיכם או כתוצאה מפעולותיהם, גישותיהם, או רגשותיהם של אנשים אחרים. אך הדבר החשוב הוא הגישה שלכם לגביו. הוא נהיה מְכוּוָן אם אינכם מתמרדים כנגדו, אם אינכם מנסים להימנע ממנו, אם אינכם מאשימים אף אחד, אם אתם מקבלים אותו כחלק הכרחי של עבודתכם ברגע וכאמצעי להשגת מטרתכם.

מאמץ מודע הוא מאמץ המבוסס על הבנה; הבנת נחיצותו בראש ובראשונה, והבנת הגורמים העושים אותו להכרחי. הגורם העיקרי למאמץ מודע הוא הצורך שלכם לשבור את חומות המכאניות, הרצון העצמי והמחסור בזכירה עצמית, המרכיבים את ההוויה שלכם כעת.

בכדי להבין טוב יותר את הצורך בקבלה של מטלות הניתנות לכם ללא היסוס, הצורך בסבל מְכוּוָן ובמאמץ מודע, חישבו על הרעיונות שהביאו אתכם לעבודה, חישבו על ההבנה הראשונה של המכאניות שלכם וההבנה הראשונה שאינכם יודעים דבר. בהתחלה הבנתם זאת ובאתם לבקש עזרה, אך כעת אתם מטילים ספק האם עליכם באמת לנהוג כפי שאומרים לכם. ואתם מנסים למצוא דרכים להתחמק מכך, לעמוד על השיפוט שלכם וההבנה שלכם. הבנתם בבהירות פעם, שהשיפוט וההבנה שלכם שגויים וחלשים, אך כעת אתם מנסים להחזיק בהם שוב. אינכם רוצים לוותר עליהם. ובכן, אתם יכולים להחזיק בהם, אך עליכם להבין שאיתם אתם תחזיקו בכל מה ששגוי וחלש בתוככם. אין חצאי עבודות. עליכם להחליט: האם ברצונכם לעבוד או לא?